Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Vorařský den na Zámku Ohrada

Termín konání: 11. 9. 2021

Vorařský den, Ohrada

Tradiční „Vorařský den“ na Zámku Ohrada oslavuje plavecké řemeslo

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství připravuje v sobotu 11. září pro širokou veřejnost pestrou celodenní nabídku zážitků na téma voroplavby.  Celý den se koná ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci, jehož členové si pro návštěvníky připravili jak přednášky, tak i ukázky vorařského řemesla a tvořivou dílnu pro děti.

 Každý si najde to své od vlastní výroby malých „vorečků“ ze dřeva, výstavu sbírkových předmětů až po speciální vorařské občerstvení nebo koncert Pošumavské dudácké muziky.

V mysliveckém sále bude umístěna výstava sbírkových předmětů a plaveckých kronik ze sbírek NZM  spolu s výstavou fotografií s tématikou voroplavby. V 11 hodin proběhne projekce fotografií „ Z lesů na vodu“.

Letošní ročník je věnován osobnosti Václava Husy, poslednímu voraři v Čechách. Ve 13 hodin proběhne vzpomínkové pásmo rodiny, následně ve 14 hodin vystoupí Petr Putna a přátelé s hudební vzpomínkou na Václava Husu.

Od 15 hodin zveme návštěvníky na vystoupení Pošumavské dudácké muziky.

Cílem organizátorů je též představit zapomenutá a zanikající řemesla a formou ukázek je připomenout veřejnosti. Pozvaní řemeslníci ukáží návštěvníkům vázání provazů, předení na kolovrátku, tkaní, textilní techniky, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, pletení košíků, výrobu březových košťat, řezbářství, kovářství.

Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny s vázáním vorů, různé soutěže a kvízy. Nelze též  opomenout lektorský program Voroplavba.

A jaká by byla plavecká práce bez dobrého jídla a muziky? Kromě speciálního plaveckého menu si návštěvníci mohou zakoupit buřty a opéct si je na originálním drnovém ohništi.

Akce se koná za každého počasí a muzeum na Zámku Ohrada zve návštěvníky každého věku!

Fotoalbum