Příběh zemědělství – Praha
Noc vědců v NZM Praha
Termín konání: 6. 10. 2023, 17:00–22:00

Už sedmým rokem se naše muzeum na jeden večer promění v centrum zemědělské vědy. Jak dobrodružná může zemědělská věda být, vám i letos v Noci vědců představí výzkumníci z různých oblastí živočišné i rostlinné výroby, lesního hospodářství, vodohospodářství i potravinářství. Na více než dvou desítkách stanovišť jsou tu pro vás připravené ochutnávky nejnovějších vědeckých pokusů, ukázky nemodernějších technologií a zemědělské techniky, vědomostní kvízy, dětské soutěže, zajímavé přednášky, workshopy, komentované prohlídky i degustace.
Víte, že existuje místo, kde se uchovávají semena rostlin? Odhalte tajemství, které ukrývá trezor jménem genová banka.
VSTUP NA NOC VĚDCŮ JE ZDARMA.
Vyzkoušejte své chuťové pohárky při výrobě starodávné zmrzliny, objevte tajemství fermentace, zapojte se do hledání invazních škůdců a nenechte si ujít komentované prohlídky muzeem či zajímavé přednášky. Třeba tu o zázraku početí od Josefa Fulky, zakladatele české reprodukční biologie a předního světového specialisty na klonování.
Součástí programu bude vyhlášení výsledků studentské soutěže Věda pro zemi.
Těšíme se na vás!
Na koho se můžete letos těšit:
- Agritec Plant Research s.r.o.
- Česká akademie zemědělských věd
- Čmeláci PLUS z.s.
- GreeenTech, s.r.o.
- Národní zemědělské muzeum, s. p. o.
- Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací
- Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7
- Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s. r. o.
- Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o.
- Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
- Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i.
- Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i.
- Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
- Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
- Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
- Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu je součástí celorepublikové akce Noc vědců. Dveře vědeckých institucí se veřejnosti na Noc vědců otevírají již od roku 2005 po celé Evropě. Letos mohou lidé v Česku navštívit přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších na více než 100 místech. O nabídce programů všech institucí zapojených do Noci vědců se dozvíte na www.nocvedcu.cz.
Program Noc vědců v Národním zemědělském muzeu Praha
Stanoviště
Přednášky
Vyhlášení vítězů soutěže Věda pro zemi
Stanoviště
Odhalte tajemství podzimního listí
Vyzkoušejte si izolovat barvy z podzimního listí a rozdělit je pomocí chromatografie. Ukážeme vám, jak pěstovat rostliny bez půdy, jen v živném médiu.

Zemědělská věda není tajemstvím
Jak dlouhá je cesta od rukopisu k publikovanému článku? Odhalíme vám, jak vznikají texty v odborných zemědělských časopisech. Pro děti zábavné kvízy a hry.

Na políčku, co se skrývá v jetelíčku?
Vstupte do světa čmeláků! Ukážeme vám, jak bydlí, naučíme rozpoznávat různé druhy, rozluštit záhadu opyleného jetelového kvítku i tajemství hlízkových bakterií.

Za tajemstvím ovocného sadu
Co všechno se skrývá v sadu? Úkoly s ovocnářskou tématikou pro malé i velké. Poznávačka a ochutnávka různých ovocných odrůd.

Odhalte tajemství lesa
Chceme-li porozumět lesu, musíme jej vnímat jako komplex miliónů organismů – od bakterií až po stromy. Jak vypadá lesní půda pod mikroskopem, jak se zachraňují stromy ve zkumavkách či co aktuálně trápí naše lesy – to vše vám ukážeme a vysvětlíme.
Raně novověká alchymie? Tajemství zmrzlin a sorbetů
Zmrzliny a sorbety nejsou moderní záležitostí, jak by se mohlo zdát. Komentovaná ukázka přípravy dle dobových receptur a odborná přednáška o významu zmrzlin a sorbetů na historických svátečních tabulích, včetně ochutnávky. Kapacita míst omezena, nutná rezervace. REZERVACE MÍST
Průvodce muzejními taji
Každý předmět v muzeu má svoji unikátní minulost. Stezka provede návštěvníky po expozicích NZM a odhalí jim příběhy ukryté v muzejních sbírkách.

Tajemství talíře
Víte, čím se liší klasické a bezlepkové pečivo, nakládaná zelenina od fermentované, pravý cukr od sladidla xylitolu? Všechna tato tajemství vám prozradíme.
Možnost přinést vzorek potravin k vyšetření obsahu lepku.
Jaká tajemství skrývá půda a voda
Malování půdou, hledání předmětů inspekční kamerou v ucpané drenáži i hrátky s termokamerou. Když je v půdě málo vody, krajina trpí, když hodně, rovněž. Představíme vám systém drenáží, který může vodu buď jímat, nebo odvádět.

Neviditelný svět v půdě aneb místo k životu
Život v půdě a na Petriho misce. Čím se liší? O mykorhýzou obalených semínkách a půdních mlsounech, které je dobré si předcházet. Ukázky půdního života pod mikroskopem.
Rozlož to na prvky!
Zajímá vás, z čeho se skládají věci kolem vás? Vyzkoušejte analyzátor prvkového složení. Odhalíme složení předmětů, které si s sebou přinesete k otestování.
Skryté tajemství brambor
Brambory sehrály v evropské historii významnou roli. Jako levný a rychlý zdroj potraviny stály za vítěznými bitvami i jedním z největších exodů novodobých dějin. I dnes nás dokáží překvapit. Třeba množstvím vitamínu C.

Zázrak početí
Historie plemen hospodářských i domácích zvířat aneb Jak ovlivňuje genetika zdraví zvířat. Vyzkoušejte si sestavit vlastní DNA.
Proč máš tak velké uši a huňatý kožíšek?
Jak funguje přenos genů z rodičů na potomky. Proč se u hospodářských zvířat sleduje nejen dojivost, ale i zbarvení. Zajímavosti o králících, psech a kožešinových zvířatech.

Semíkova hydroponická farma
Náš specialista Semík vás provede hydroponickým pěstováním rostlin, vysvětlí jeho principy a výhody. Vyzkoušíte si sázení bylin a salátů do substrátu.
Co se skrývá v obilce
Ukázky zrn netradičních pšenic (jednozrnka, dvouzrnka, špalda, durum). Otestujte kvalitu lepku na pohled identických odrůd pšenice a ochutnejte výrobky z netradičních obilovin. V čem se liší od běžného pečiva?
Tajemství révy vinné
Budeme-li trpělivě zkoumat její vlastnosti, terroir místa, vliv počasí a pečlivě zpracovávat hrozny...teprve pak vám réva vinná poodhalí všechny své skryté barvy, vůně a chutě.
Včelí mystérium
Prozkoumejte včelí úl, zaposlouchejte se do řeči včel a seznamte se s různými rolemi, kterými včela za svůj život prochází. Ochutnávka medů i výroba trubčího mléka.
Odhalte tajemství přirozené regulace!
Drátovec, zápředníček, třásněnka. Zní vám to tajemně? Ukázky škůdců (nejen) zahradních plodin a jejich bezobratlých nepřátel. Poradna, jak na ně.

Pokladnice jménem genová banka
Co se stane, když z planety zmizí plodina, kterou pěstujeme pro přípravu jídla? Genové banky uchovávají genetické informace rostlin a hrají klíčovou roli v ochraně rozmanitosti života a udržitelného zemědělství.
Co si povídá satelit s traktorem
Ukážeme vám, jak se získávají a zpracovávají data pro mapové podklady používané v zemědělství. Uvidíte různé ukázky senzorů na bezpilotních zařízeních a vyzkoušíte si, jak se řídí.

Houby ze skleníku aneb malé mykologické zahrady
Už vás nebaví hledat houby v lese? Je možné si je vypěstovat! O houbách významných v zemědělství v podobě, jak je neznáme.
Záhadná kryoprezervace
Pěstování rostlin v in vitro podmínkách. Kryoprezervace pro zachování rozmanitosti rostlin.
Najdi je
Zajímá tě svět kolem a hmyz předavším? Tak právě projekt NAJDI.JE je jako dělaný pro tebe! Zastav se na našem stanovišti a zapoj se do pátracích akcích po hmyze, který k nám byl zavlečen a dělá neplechu.
Čmeláci a lidé
Informace o čmelácích, o pomoci čmelákům. Zajímavosti, užitečné rady a podněty, hry pro děti.
Tajemství vědy a vzdělávání v zemědělství
Zajímá tě, co kolem tebe žije a roste? U nás si ověříš své znalosti a získáš nové poznatky z vědeckých výstupů v oblasti zemědělství. Dozvíš se, kde můžeš získat více informací a odborných znalostí.
Vyhlášení vítězů soutěže Věda pro zemi
17:00

Vyhlášení soutěže Věda pro zemi 2023
Známe vítěze soutěže, která každoročně oceňuje vynikající absolventské práce a podporuje mladé vědce na startu kariery. Přijďte se podívat na slavnostní ocenění vítězů soutěže absolventských prací se zaměřením na zemědělství a příbuzné vědní obory.
Přednášky
17:30–18:00

Tajemství dějin – příroda proti říši
Prof. Ing. Vilém Podrázský CSc.
Středověká římská říše, od konce 15. století Svatá římská říše národa německého, a následně Vilémovské Německo (první a druhá říše) měly snahu stát se dominantní mocností Evropy. Kromě obecně politických a společenských faktorů jim pak v tom zabránila i příroda – souhrou klimatických a přírodních faktorů bránících politické a etnické expanzi. Jak klimatická změna, tak i geomorfologie ovlivnily historii Evropy a představovaly překážku zamýšlené expanzi.
18:00–18:30

Zázrak početí
Ing. Josef Fulka, DrSc.
U savců vzniká nový život splynutím oocytu se spermií. Svým způsobem je tento proces vysoce neefektivní. Např. u lidí se i za optimálních podmínek vyvíjí až do narození zdravého jedince pouze 30 % embryí. Úspěšnost vývoje ovlivňuje řada faktorů, především kvalita pohlavních buněk. Klíčovou roli hrají i specifické buněčné organely – jadérka. Při objasnění jejich úlohy sehráli významnou roli vědci z České republiky.
18:30–19:00
Genetika ve šlechtění hospodářských zvířat
Ing. Ludmila Zavadilová, CSc.
Jak šlechtěním vznikly současné populace hospodářských zvířat a co způsobila snaha maximálně zvýšit produkci živočišných potravin.
19:00–19:30
Tajemství interakcí mezi bezobratlými a rostlinami
Ing. Hana Vašková, Ph.D.
O biodiverzitě rostlin a bezobralých a jejich vzájemných interakcích. Možnosti využítí v zemědělské praxi.
19:30–20:00

Tajemství genetických zdrojů rostlin
Petr Lenoch
Víte, že existuje místo, kde se uchovávají semena rostlin? Odhalte tajemství, které ukrývá trezor jménem genová banka.
20:00–20:30
Tajemství skrytá v mapách
Ing. Jan Lukáš, Ph.D.
Informace jsou pro rozhodování zemědělců klíčové. Jejich zpracování a interpretaci pomáhají mapové formy zobrazení. Jak vznikají a k čemu se používají.
20:30–21:00

Skrytý svět hub v rostlinách
RNDr. David Novotný, Ph.D.
Podobně jako v tělech lidí žijí bakterie, i rostliny mají své druhy "spřátelených" hub. Endofytické houby žijí uvnitř rostlinných pletiv. Máme se jich bát?
21:00–21:30
Bude mít lidstvo po roce 2123 co jíst?
Ing. Jiří Zámečník, CSc.
Tajemství dlouhodobého zachování života. Kde najdeme teplotu -200 °C? Existují kryonauti? Lze pozastavit život? Pomůže nám k tomu totipotence buněk? Jak uchovat biodiverzitu rostlin?
21:30–22:00

Věda pro všechny
Nela Gloríková, Mgr. Hana Platková
Přednáška plná hmyzáků a možná i trochu mimozemských invazí. Přidej se k nám a zjisti, jak můžeme společně přispět k lepšímu porozumění světu kolem nás.