Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Muzejní noc na zámku Kačina - videomapping

Termín konání: 1.6.2018, 19:00 – 2.6.2018, 0:30

videomapping

Videomapping v zámecké knihovně na Kačině zhmotní sny a představy Jana Rudolfa Chotka, stavitele zámku, a doplní bohatý program, který bude připraven pro návštěvníky. Výjimečnou atmosféru umocní dvě videomappingové projekce v zámecké knihovně a audiovizuální ztvárnění zámecké kaple a divadla studenty ateliéru Time–based media ústecké univerzity J. E. Purkyně.

V pátek 1. června mohou návštěvníci Kačiny vidět a zažít zámek jinak než obvykle. Bohatý program je situován nejen do interiérů zámku, ale i do překrásného parku, který tento empírový skvost obklopuje.

Už od 19 hodin si mohou rodiče s dětmi vyzkoušet v zámeckém parku „cestu za pokladem“. Překvapení najdou u zámecké bylinkové zahrádky, kde na ně bude čekat nejen kačinský zahradník. Ten se současně bude těšit také na dospělé návštěvníky, kterým ukáže skvosty zámeckého skleníku.

Současně budou probíhat klasické prohlídky zámeckých interiérů, které budou ve sklepení zámku obohaceny o oživenou zámeckou kuchyni (aneb Jak se žilo v podzámčí). Zhlédnout můžete i nové výstavy Hlasy přírody, Tváře zemědělství či Království včel.

Nádvoří oživí v 19:00 a 20:30 divadelní skupina Mrsťa Prsťa se svým představením „Svůj širák odhazuji v dál“.

Dále se můžete těšit na koncert Pavla J. Ryby ve 20:00 na nádvoří zámku. Vystoupení solo/duo live s živými podehrávkami od renomovaných českých a zahraničních hudebníků. Jde o show mimořádně technicky disponovaného baskytaristy, o kterém hovoří s uznáním muzikanti a posluchači na celém světě. "O jeho kvalitě a originalitě ostatně svědčí jeho spolupráce se světovými hudebníky, jakými jsou např. Mike Stern, Dean Brown, Josef Skrzek, Garry Lucas, Bryan Corbett.", kteří se spolupodíleli na jeho projektech a koncertních turné.

Zajímavým bodem programu bude audiovizuální ztvárnění zámecké kaple a divadla studenty ateliéru Time-based media z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Hlavním bodem kačinského pátečního programu však budou videomappingy „Expedice“ a „Scale“ v zámecké knihovně, které budou probíhat od 19 do 24 hodin.

„Knihy uložené v horním patře ochozu knihovny na Kačině vyprávějí cestopisné příběhy, které objevují pro své čtenáře neznámé světy. Cesta za poznáním je nejvlastnější esencí každé knihovny, každá z knih je vlastním světem, který nabízí nové obzory. Cestopis proto znamená expedici nejen do nitra Země, ale i do nekonečna vesmíru a propastí i výšin lidského myšlení a vědění. Kupole knihovny symbolizuje polokouli světa, povrch planety, klenbu, i formát ideálního geometrického tělesa. Projekce budou kolážemi záběrů z nedávné cesty do Keni provázanými s kompozičními prvky architektury knihovny. Zvuková stopa bude tvořena autentickými nahrávkami originálních keňských bubnů pořízenými během cesty,“ říká Pavel Mrkus, autor videoprojekce „Expedice“ a současně děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Pavel Mrkus je vizuální umělec, který svá videa vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku.Na přelomu tisíciletí dlouhodobě působil jako pedagog v japonské Toyamě. Od roku 2003, kdy byl přizván k účasti na výstavě Individual Systems v rámci Benátského bienále, se suverénně pohybuje na mezinárodní výtvarné scéně.

Autory druhého audiovizuálního uměleckého díla nazvaného „Scale“, které pracuje s pojmy mikro/makro, tedy s měřítky, jsou František Pecháček (koncepce videoprojekce) a Ondřej Mikula alias Aid Kid (zvuk) z projektu Black/ Division. Co se děje tam, kam i ten nejlepší teleskop nevidí? Jaká je podoba nejmenší částice? Tyto otázky a jiné budou základním kamenem pro abstraktní ztvárnění těchto jevů.

František Pecháček je vizuální umělec působící v oblasti digitálních médií, který má za sebou víc než 20 realizací videoprojekcí pro činoherní a operní inscenace. Spolupracoval s pražským Národním divadlem, Divadlem na Vinohradech, Národním divadlem moravskoslezským, budapešťským Vigszinhasz a dalšími.  V roce 2014 získal na festivalu videomappingu Maska cenu za nejlepší videomapping, v roce 2013 se stal grafikem roku v kategorii video. Současně působí na fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v ateliéru Time-Based Media.

Vstup do zámeckých expozic, bylinkové zahrádky a skleníku zdarma. Vstup na videomapping 50 Kč.

Kačina - Muzejní noc