Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Makačíno – festival zámeckého divadla a Víkend otevřených zahrad

Termín konání: 11. 6. 2022 – 12. 6. 2022

Makačíno – festival zámeckého divadla a Víkend otevřených zahrad

Máte rádi divadlo, ale nechcete sedět zavření někde v budově? Festival zámeckého divadla MAKAČÍNO je pro Vás to pravé. Druhý červnový víkend jsme pro Vás připravili maraton divadelních představení i komentované procházky zámeckým parkem s našimi odborníky. 

PROGRAM MAKAČÍNA a VÍKENDU OTEVŘENÝCH ZAHRAD 2022:

Sobota 11. 6. 2022

10:00 Švec Kuba – Divadlo Mrak

11:00 – 12:00    Král orchidejí: Benedikt Roezel (přednáška zámeckého zahradníka)

13:00 – 14:00 Zajímavosti Kačiny - s ručně malovanou mapou po kačinském parku (komentovaná procházka)

14:00 Mikulkovy pohádky – Divadlo Elf

15:00 – 16:30 Výprava za nejstaršími dějinami kačinského okolí a zámeckého parku (komentovaná procházka)

16:00 How things go – divadlo Continuo

 

Neděle 12. 6. 2022

10:00 O zajíčkovi, který byl rád na světě – divadlo Volfi

11:00 – 12:30 Jedlé rostliny kačinských luk a parku (komentovaná procházka)

13:15 - 14:00 Málo známé užitkové rostliny, jak je pěstovat a zpracovat v kuchyni (přednáška zámeckého zahradníka)

14:00 Irská rybka – divadlo Volfi

15:30 Princezna na ocet – divadlo Indigo

Sobota 11. 6. 2022

Divadýlko Mrak

je loutko-činoherní soubor, který hraje pohádky pro děti už od roku 1994. Jejich inscenace vznikají na základě klasických motivů a známých lidových pohádek. Divadýlko Mrak hraje výhradně autorská představení. Zakládajícími členy souboru jsou Yvonna Kršková a Josef Melena. Každé představení připravují s radostí, láskou a troufalou ideou, že své diváky alespoň na chvilku vyvedou z reality do kouzelného světa pohádky, čar a pohody.

O ševci Kubovi

Kuba má doma hodnou ženu Andulku, žijí spolu spokojeně, jen kdyby Andulka trošku víc přemýšlela. Všechny své činy myslí dobře, ale nedomýšlí své skutky a vždy způsobí tragédii. Situace, kterými obě postavy procházejí, Kubu přivádějí k zoufalství, Andulku k fňukání a diváky k jemnému napětí, které vystřídá příjemné pobavení. Pohádka je zasazena do barevných, variabilních kulis a navíc bohatých kostýmů.

Napsala: Yvonna Kršková

Délka představení: cca 50 minut

Vstupné: 50 Kč

Král orchidejí: Benedikt Roezel (Roman Kváč)

Přednáška zámeckého zahradníka – (v zámecké kapli)

Přednáška o nejznámějším českém zahradníkovi Benediktu Roezelovi, který žil v době Karla Chotka. Zasloužil se o objevení velkého množství exotických rostlin, navrhoval zeleň pro Mexiko City a založil časopis Flora. Do více jak sto let starého čísla budeme moci nahlédnout.

Délka přednášky: cca 50 minut

Vstupné: 50 Kč

Zajímavosti Kačiny – s ručně malovanou mapou po kačinském parku (Ing. Šárka Kopecká)

Komentovaná procházka – (v zámeckém parku)

V rozsáhlém kačinském parku je mnoho míst, které stojí za to poznat! Vydejme se za nejzajímavějšími z nich podle ručně malované mapy kačinského areálu. Vzácné stromy, drobné historické stavby, naučné stezky – to vše a spoustu jiných zajímavostí na vás čeká v zámeckém parku.

Délka procházky: cca 60 minut

Vstupné: 50 Kč

Pozn.: V případě nepřízně počasí se přednáška uskuteční v zámecké kapli

Pražské zájezdové divadlo Elf

je volné sdružení profesionálních umělců založené v roce 1986 režisérem a pedagogem Janem Prokešem. Soubor od konce roku 2015 vede Michal Hnátek. Divadlo nemá svou stálou scénu. Pro děti pohádkového věku hrají výpravné inscenace plné zpěvu, tance, divadelních kouzel a poctivého loutkářského řemesla. V každé pohádce používají jiný typ loutek v kombinaci s činohrou.

Mikulkovy pohádky

Pět pohádek Aloise Mikulky. Inscenace nemá přesnou diváckou adresu, jde o rodinné představení vhodné pro diváky každého věku. Mikulkovy pohádky jsou vlastně malé básně v próze. Proto je v inscenaci zachováno co nejvíce původního textu literárních předloh. Vzniká zvláštní napětí mezi slovem a obrazem, což je východiskem mnoha komických situací. Zdánlivě jednoduchá výprava je náznakem školní třídy. Katedra na stupínku se před každou pohádkou překvapivě promění, aby sloužila kouzelnému světu Mikulkova vyprávění a rozvíjela dětskou fantazii. V první pohádce O KVÍČALE A ŽELVIČCE zachrání dvě nerozlučné kamarádky maličkou planetku před invazí žížal. Druhá pohádka vypráví pravdivý příběh o tom, JAK TO CHODÍVÁ V PRALESE. Třetí pohádka se jmenuje HASTRMANÍ PRINCEZNIČKA. Detektiv Leo Pinkalinka se svou stopovací rosničkou dopadnou kradačského kočičáka! Čtvrtá pohádka O SMUTNÉM TYGROVI je oslavou přátelství a fantazie. Pátá pohádka je snovým příběhem O RYBÁŘI, KTERÝ NIKDY NIC NECHYTIL. Zavede nás do bublajících mořských hlubin.

Hrají: Michal Hnátek a Petra Mošovská

Scénář a režie: Jan Prokeš, výprava a loutky: Zdeněk Hajduch

Délka představení: cca 50 minut

Vstupné: 50 Kč

Výprava za nejstaršími dějinami kačinského okolí a zámeckého parku (PhDr. Pavel Novák, Csc.)

Komentovaná procházka – (zámeckém parku, zřícenina Libuše)

Věděli jste, že kačinský zámecký park byl kdysi mnohem větší? Do jedné z jeho "zapomenutých" částí se spolu vypravíme. Navštívíme zříceninu Libuše, která vznikla jako první stavba v okolí Kačiny vůbec - dávno před stavbou zámku. Zde se ponoříme ještě hlouběji do dějin místa a navštívíme keltské pohřebiště, jehož "obyvatelé" měli neznámo kde v jeho blízkém okolí své sídlo, které dominovalo širokému okolí dávno před Kačinou. Dotkneme se i dějin 20. století a ukážeme si, kam ukrývali němečtí okupanti, před nálety na kolínskou refinerii za druhé světové války, benzín. Řekneme si také něco o hranicích Chotkovského panství, neboť budeme jen tři sta metrů od nich.

Délka procházky: cca 90 minut

Vstupné: 50 Kč

Pozn.: V případě nepřízně počasí se přednáška uskuteční v zámecké kapli

Divadlo Continuo

je mezinárodní nezávislá divadelní skupina vedená režisérem a uměleckým vedoucím Pavlem Šťouračem. Zakládající členové skupiny, Pavel a Helena Šťouračovi spolu začali pracovat v roce 1990 na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. V roce 1992 se odstěhovali z Prahy a založili nezávislé profesionální divadlo Continuo. Od roku 1995 Divadlo Continuo sídlí a tvoří v jižních Čechách ve vesnici Malovice, v prostorách bývalé zemědělské usedlosti pojmenované Švestkový dvůr, kde členové trvale žijí a pracují.

Divadlo Continuo je skupina, která vyznává divadlo jako proces, potřebu, způsob bytí. Ačkoli bývá charakterizováno jako fyzické či výtvarné divadlo, je jeho práci prakticky nemožné žánrově zařadit. Ve své tvorbě propojuje fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. Pro hereckou práci divadla je pak charakteristické hledání autentického a osobního výrazu. To vše vytváří nezaměnitelnou poetiku jednotlivých inscenací.

How things go

Inscenace mladé autorské dvojice Felixe Baumanna (DE) a Seana Hendersona (US/CH) spojující tanec, fyzické a vizuální divadlo s cirkusem. Představení je mimo jiné inspirováno filmem The Way things Go (1987), uměleckým filmem švýcarské umělecké dvojice Peter Fischli a David Weiss, který dokumntuje dlouhý kauzální řetězec složený z každodenních předmětů. V How things go se dva kluci snaží postavit něco, co je pro jejich život pozoruhodné. Na cestě jejich setkání s předměty způsobí řetězec reakci, kde se selhání vtělí do architektury jejich plánu. Ale aniž by se vzdali a udrželi si smysl pro humor, válí se dál, tvrdohlaví jako kámen padající do vody.

Scénář a režie: Felix Baumann, Sean Henderson

Hudba: Jakub Šťourač

Délka představení: cca 45 minut

Vstupné: 50 Kč

Neděle 12.6.202

Divadlo Volfi

je divadlo pro děti i jejich rodiče. Založila ho v roce 2012 Lenka Volfová, která působila 15 sezon v angažmá v Divadle Minor a v současnosti žije i tvoří autorské divadlo na Vysočině a v Praze. S divadlem spolupracují hudebník Slávek Brabec a výtvarnice Barbora Hudečková-Herchlová.

O zajíčkovi, který byl rád na světě

Muzikálek pro nejmenší děti od 2 let. Pohádka je o tom, kdo je nejlepší kamarád.

Délka představení: cca 30 – 40 minut

Vstupné: 50 Kč

Jedlé rostliny kačinských luk a parku (Roman Kváč, Lucie Kahounová)

Komentovaná procházka – (v zámeckém parku)

Komentovaná procházka zámeckým parkem věnovaná planým rostlinám, které můžeme využít i v naší kuchyni. S námi se dozvíte, co všechno se dá v zámeckém parku ochutnat. Planý česnek a pažitka - ty se dají očekávat, ale ochutnávka orobince, bršlice, nebo kozí brady luční, by mohla být překvapením.

Délka procházky: cca 90 minut

Vstupné: 50 Kč

Pozn.: V případě nepřízně počasí se přednáška uskuteční v zámecké kapli

Divadlo Volfi

Irská rybka

Kolik přání potřebujeme ke štěstí? A jak se pozná opravdová láska? Příběh pro celou rodinu o tom, že pravý poklad se často skrývá tam, kde ho vůbec nehledáme. Na motivy klasické pohádky. Na břehu moře v malé chatrči žil rybář se svou ženou. Měli se rádi a byli chudí. Jednoho dne rybář chytil malou tajemnou rybku. Co všechno způsobila, vypráví pohádka Irská rybka. Příběh je pro všechny, kteří rádi naslouchají. Bude legrace a diváci si mohou i zazpívat. Pohádka je určena pro děti od 3 let.

Scénář: Lenka Volfová

Délka představení: 40 minut

Vstupné: 50 Kč

Málo známé užitkové rostliny, jak je pěstovat a zpracovat v kuchyni (Roman Kváč)

Přednáška zámeckého zahradníka – (v zeleninové zahrádce)

V zeleninové zahrádce si představíme některé málo známé rostliny, které se snadno pěstují a je z nich velký užitek. Navíc je lze velmi dobře využít v moderní zdravé výživě i na podporu řešení některých zdravotních obtíží jako jsou problematické zažívání, diabetes, nebo celiakie. Seznámíme se s rostlinami jako je jakon, jam, šťavel hlíznatý, nebo kozí brada fialová.

Délka přednášky: cca 45 minut

Vstupné: 50 Kč

Pozn.: V případě nepřízně počasí se přednáška uskuteční v zámecké kapli

Indigo Company

Divadelní společnost Indigo Company je stálým hostem Divadla pod Palmovkou a svoje působení rozvíjí i na další scéně – Komorní Fidlovačce. Indigo Company je nezávislá divadelní a umělecká společnost, která zahájila činnost v roce 2013. Zakladatelky společnosti jsou herečky Jana Trojanová a Lilian S. Fischerová. Indigo company se zabývá produkcí vlastních divadelních projektů a jejich uváděním po celé České republice.

Princezna na ocet

Původní česká pohádka s odvážnými dívkami, veselými čerty a spoustou písniček. Princezna Josefínka je třináctá dcera pana krále. Ta, na kterou nezbyl vůbec žádný ženich a měla zůstat sama na ocet. Jenže Josefína to tak nenechá. Dobrodružný příběh potěší a rozesměje děti i dospělé. Když totiž něco vypráví babička, tak je to vždy zážitek, natož když jde o babičku čertovskou. V pohádce režisérsky debitoval mladý talentovaný herec Ondřej Rychlý.

Autor: Jana Ozoráková

Režie: Ondřej Rychlý

Hrají: Jana Trojanová, Lilian Fischerová, Ondřej Dvořák/Viktor Zavadil

Délka představení: 40 minut

Vstupné: 50 Kč

Během soboty a neděle budou pro děti připraveny tematické dílničky.

Pro návštěvníky akcí bude ve vybraných hodinách otevřen zámecký skleník.

Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky/přednášky přesunuty do vnitřních prostor.

 

 

Fotoalbum