Pro školy
Lektorské programy pro školy:
Kontakt:
tel.:
NZM Kačina - Muzeum českého venkova
přehled programů:
Bylinky kolem nás:
Malí přírodopisci se zábavnou formou seznámí se známými i méně známými bylinkami a jejich využitím v našem životě. Projdou si bylinkovou zahradu a skleníky, popovídají s i o některých bylinkách a jejich využití, budou se snažit rozlišovat bylinky na ty, které člověku pomáhají a které mu škodí. Poučí se o jejich průmyslovém využití.
Malý archeolog:
Projekt je určen pro poslední ročníky mateřských škol a 1. - 6. ročníky základních škol.
Předměty: vlastivěda, prvouka, dějepis, pracovní vyučování
Kategorie: krátkodobý projekt, 1- 2 vyučovací hodiny
Zdůvodnění volby tématu: vytvoření si vztahu k minulosti, odkazu předků
Plnění průřezových témat: počátky sídlení v našem regionu, význam hmotných památek, vliv člověka na další vývoj krajiny
Cíl projektu: uvědomit si, že dějiny nejsou tvořeny pouze velkými a obecně známými reáliemi, ale jejich nedílnou součástí je obyčejný všední život a předměty denní potřeby
Výstup: badatelský list (Kdo pátrá po nejstarších hmotných památkách? Které nářadí při své práci používá? Jmenuj národy žijící v minulosti v našem regionu. Nakresli předmět, který jsi při své práci objevil. Popiš stručně, jakým způsobem jsi ho restauroval.)
Od sbírám, sbíráš, sbíráme až po muzeum:
Projekt je určen pro poslední ročníky mateřských škol, základní a střední školy.
Předmět: vlastivěda, prvouka, dějepis, výchova k občanství
Kategorie: dvoufázový projekt: 1. část proběhne ve škole - žáci si přinesou různé předměty, které sbírají, popovídají si o nich,je to vlastně malá sbírka, ve 2. části si žáci budou povídat o navyšování počtu předmětů ve sbírce, kdy už nestačí běžný prostor a ze sbírky se stává muzeum)
Zdůvodnění volby tématu: v době vědecko-technického pokroku se zájem dospívajících soustředí spíše na rychlý rozvoj techniky a poněkud stranou zůstávají humanitní obory
Plnění průřezových témat: člověk je tvor společenský, volnočasové aktivity, koníčky, jak člověk uchovává vzpomínky na minulost, kulturní instituce, druhy muzeí podle sbírek
Cíl projektu: seznámit žáky s procesem vzniku muzeí, důvody a smyslem jejich trvání i v současné přetechnizované době
Výstup: badatelský list (Jak se jmenuje naše nejznámější muzeum a kde ho najdeme? Kdo v muzeu pečuje o sbírky? Jakým způsobem bývají sbírky v muzeu uspořádány? Jaká expozice je umístěna na zámku Kačina? Jmenuj dvě muzea ze svého blízkého okolí a uveď, jaké sbírky tam najdeme. Pokud by ti patřilo muzeum, jakou sbírku bys tam umístil?)
Poklady z půdy:
Dějepis 9.ročník, přesah občanská výchova, pracovní vyučování
Cíl: seznámení s předměty denní potřeby 1.poloviny 20. století
Cílová skupina: žáci základních škol, poslední ročníky mateřských škol
Postup: po krátkém motivačním seznámení s atmosférou přelomu 19. a 20. století, životním stylem a technickým pokrokem navštíví žáci starou půdu a budou „uklízet“, objeví různé předměty a pokusí se určit, k čemu asi sloužily. Tento program je možno zařadit pro rozšíření tématu: rozvoj kultury a společenského života po pádu Bachova absolutismu,technicko-vědecká revoluce na přelomu 19. a 2O. st., Československo do roku 1929, Československo mezi světovými válkami
Za časů našich babiček:
Projekt je určen pro poslední ročníky mateřských škol, základní a střední školy, ústavy sociální péče, domovy důchodců
Předmět: prvouka, přírodověda, vlastivěda, pracovní vyučování, občanská výchova
Kategorie: dlouhodobý projekt přizpůsobený věku a zaměření posluchačů, stávajícímu ročnímu období, je možno ho realizovat i pomocí několika 1 - 2 hodiny trvajících lekcí nebo jako obecně zjednodušený souhrn různých reálií spojených s určitým ročním obdobím nebo etapou lidského života
Zdůvodnění volby tématu: seznámení se s životem našich předků, s dobou, kdy se volný čas netrávil u televize, počítače apod., kdy technika ještě natolik neovlivnila chod naší domácnosti, vypěstování úcty k práci lidských rukou
Výstup dle věku: mateřské školy: vypravování o jednotlivých lidských činnostech dle vlastního výběru, praktické vyzkoušení si nějaké jednoduché činnosti, základní školy: 1. stupeň - jednoduchý popis některé pracovní činnosti, 2. stupeň - popis pracovního postupu u libovolné činnosti, střední školy: úvaha srovnávající den našich babiček s životem dnes
Nabídka programů Ekodomov:
Cena programů: 40 Kč